LIC AAO and SO : Data Interpretation and Number Series Quiz

Directions (1-5): Study the following graph and answer the questions that follow.

Number of Appeared candidates and passed Candidates (in hundreds) in a test from seven different Institutes


1. What is the approximate average number of candidates passed from all the institutes together?
1) 1460
2) 1640
3) 1350
4) 1440
5) 1530

2. From which institute is the difference between the appeared candidates and passed candidates maximum?
1) B
2) G
3) D
4) F
5) None of these

3. What is the respective ratio between the number of candidates who have failed from institute B and the number of candidates who have appeared from institute F?
1) 1 : 7
2) 2 : 5
3) 2 : 7
4) 1 : 5
5) None of these

4. What is the difference between the number of candidates appeared from institutes A, C, D and F together and candidates passed from institutes B, E and G together?
1) 3000
2) 1500
3) 2000
4) 25000
5) None of these

5. Number of candidates passed from institutes C and E together is approximately what percentage of the total number of candidates appeared from institutes A and G together?
1) 72
2) 64
3) 54
4) 77
5) 68


Directions (6-10): What will come in place of question mark (?) in the following number series?

6.  10    14    25    55    140    (?)
1) 386
2) 398
3) 388
4) 396
5) None of these

7. 119    131    155    191    239    (?)
1) 289
2) 290
3) 279
4) 280
5) None of these

8. 11    57    149    333    701    (?)
1) 1447
2) 1347
3) 1368
4) 1437
5) None of these

9. 697    553    453    389    353    (?)
1) 328
2) 337
3) 362
4) 338
5) None of these

10. 336    224    168    140    126    (?)
1) 119
2) 118
3) 116
4) 121
5) None of these

Answers:

1. 2;
Average number of candidates who passed from all institutes =(115 × 100)/7 1640

2. 4;
3500-2000 = 1500

3. 3;
Required ratio = (20-10) : 35
= 10 : 35 = 2 : 7

4. 5;
Required difference = [(15 + 25 + 15 + 35) – (10 + 20 + 35)] × 100
= (90 – 65) × 100 = 2500

5. 2;
Required percentage [(15 + 20)/(15 + 40 )] × 100 = 35/55 × 100 = 64%

6. 3;
14 – 10 = 4
25 – 14 = 11 = 4 × 3 – 1
 55 – 25 = 30 = 11 × 3 – 3
140 – 55 = 85 = 30 × 3 – 5
? = 140 + 85 × 3 – 7
= 140 + 248 = 388

7. 5;
119 + 1 × 12 = 131
131 + 2 × 12 = 155
155 + 3 × 12 = 191
191 + 4 × 12 = 239
239 + 5 × 12 = 299

8. 4;
11 + 2 × 23 = 11 + 46 = 57
57 + 2 × 46 = 57 + 92 = 149
149 + 2 × 92 = 149 + 184 = 333
333 + 2 × 184 = 333 + 368 = 701
701 + 2 × 368 = 701 + 736 = 1437

9. 2;
697 – 553 = 144 = 122
553 – 453 = 100 = 102
453 – 389 = 64 = 82
389 – 353 = 36 = 62
 ? = 353 – 42 = 353 – 16 = 337

10. 1;
336 – 224 = 112
224 – 168 = 56
168 – 140 = 28
140 – 126 = 14
126 - ? = 7
? = 126 – 7 = 119


LIC AAO and SO : Data Interpretation and Number Series Quiz LIC AAO and SO :  Data Interpretation and Number Series Quiz Reviewed by Unknown on 1/07/2016 Rating: 5
Powered by Blogger.